Posted on: 22 lutego 2018 Posted by: Bartosz Comments: 0

Większość budynków, które spotkamy podczas podróży do Chin to tradycyjne, prostokątne, szare bloki mieszkalne – bardzo popularne także w Polsce.

Mimo to w ostatnich latach z powodu bardzo dobrej koniunktury w sektorze budowlanym w Chinach powstało wiele budynków, które zaliczane są do tzw.

„dziwacznej architektury”.

Ich ilość jest tak znacząca, że o zaprzestanie czynienia z Chin poligonu doświadczalnego dla architektów zaapelował nawet prezydent – Xi Jinping.

Nie trudno się domyśleć, że prośba głowy państwa podzieliła społeczeństwo, co mogliśmy obserwować głównie w sieci.

Część internautów zgodziła się z prezydentem, uważając, że apel ten uderzał bardziej we właścicieli nietypowych budynków niż ograniczał wolność architektów.

Spora część społeczeństwa twierdzi jednak, iż spełnienie prośby Xi Jinpinga zmniejszy kreatywność i swobodę twórczą projektantów.

Spór ten na pewno trudno będzie rozstrzygnąć – jego istota dotyczy bowiem budynków takich jak siedziba telewizji CCTV w Pekinie.

Z jednej strony otrzymała ona prześmiewczą nazwę „wielkich bokserek”, a z drugiej otrzymała nagrodę jako najlepszy wysokościowiec świata.

odbiór mieszkań w poznaniu fachowy odbiór domu od dewelopera poznań techniczny odbiór mieszkań powierzchnie biurowe warszawa ochota www.efs.net.pl