Posted on: 18 września 2018 Posted by: Bartosz Comments: 0

Jeszcze niedawno dom samodzielnie zapewniający sobie energię elektryczną, uważano za mrzonkę, którą być może dobrze ogląda się na filmach science-fiction, ale która nie ma żadnych szans na spełnienie się. Tymczasem już dziś powstają budynki mieszkalne niepotrzebujące zewnętrznego zasilania. Choć teraz są to wyjątki, wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie to budowniczy standard.

Ekologiczny dom przyszłości to budynek, który ma bardzo wysoką zdolność wykorzystywania energii, pochodzącej głównie ze źródeł odnawialnych takich jak, np. promienie słoneczne. Aby jednak było to możliwe, przy budowie należy wybrać miejsce odpowiednio nasłonecznione, a okna umieścić w taki sposób, aby dostarczały do pomieszczeń jak najwięcej światła.

Na znaczeniu będą więc zyskiwać duże okna dachowe, pozwalające na zmniejszenie ilości energii czerpanej ze źródeł konwencjonalnych. W domach przyszłości nie będzie najprawdopodobniej żadnych pomieszczeń bez okien – są one bowiem najmniej energooszczędne. Taki trend oświetlania budynku ma dobry wpływ nie tylko na bilans energetyczny, ale także na samopoczucie domowników.

PRAPA - Architekt Bydgoszcz https://3cityestate.com/