Posted on: 29 marca 2018 Posted by: Bartosz Comments: 0

LKAB, a właściwie Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag to przedsiębiorstwo wydobywcze, mające swoją siedzibę w Luleå, w Szwecji. Skupia się ono przede wszystkim na wydobywaniu rud żelaza z obszaru gór Malmberget i Kiirunavaara, jednak działa także w Svappavaara.

Powstało ono w 1890 roku i działa prężnie do dziś. Firma posiada kopalnię żelaza, którą określa się jako najgłębszą na całym globie.

Ponosi ona bardzo wysokie koszty z tytułu wydobycia surowca z głębokości przekraczającej kilometr. Co ciekawe, kopalnia ta pochłania niemal 2% energii z całego kraju, musi bowiem zasilać windy, które są przystosowane do przenoszenia siedemdziesięciu ton rudy przy osiąganej prędkości sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.

Dużo prądu pochłaniają także elektryczne ciężarówki oraz podziemne linie kolejowe. Z wydobywanej rudy żelaza przedsiębiorstwo tworzy granulat, który zawiera w sobie do 70% tego pierwiastka.

Jest on tak wysokiej jakości, że huty są za niego w stanie zapłacić około trzydziestu, czterdziestu dolarów więcej niż w przypadku innego surowca. Rudę częściowo przetwarza się na miejscu, natomiast później zostaje ona przetransportowana pociągiem do portów w Luleå (tam również do huty) i Narwiku.

farba do tampodruku zastosowanie https://www.rector.pl/kategorie/nadproze