Posted on: 16 lutego 2018 Posted by: Bartosz Comments: 0

We Wrocławiu bardzo rozwinął się przemysł stoczniowy, a dokładniej ten dotyczący stoczni rzecznych. Wiąże się to oczywiście z tym faktem, iż przez miasto to przepływa rzeka Odra, a ludzie bardzo szybko zaczęli dostrzegać, jak ważna jest to droga transportu i komunikacji. Pierwsze stocznie powstały we Wrocławiu już w XIX wieku.

Niektóre z pierwszych stoczni istnieją i działają do dzisiaj. Najnowszą natomiast wrocławską stocznią jest Remontowa Stocznia Rzeczna, która powstała w 1945 roku. Pierwsze wrocławskie stocznie zajmowały się przede wszystkim naprawami, remontami oraz renowacjami statków.

Wraz jednak z rozwojem komunikacyjnych potrzeb stocznia zaczęła poszerzać swoją działalność, także o budowę pojazdów wodnych. W stoczni produkowano głównie statki małe barki, czyli pojazdy przeznaczone typowo do transportu rzecznego. Warto tutaj wspomnieć, że działalność wrocławskiej stoczni nie ograniczała się jedynie do rynku polskiego, ale wiele z jej produktów trafiało także na ryki zagraniczne, przede wszystkim do Niemiec.

Kroma z Nowego Tomyśla http://kroma.com.pl/ wykorzystuje obróbkę CNC produkując deski do krojenia i krzesła drewniane https://www.ewpa.pl