Wydobycie i hutnictwo miedzi

Wydobycie i hutnictwo miedzi

Miedź to jeden z bardzo ważnych surowców metalicznych na świecie. Jest ona głównie wykorzystywana do wytwarzania przewodników oraz półprzewodników elektrycznych.

Przeczytaj również: Ralph Lauren - z Bronksu do świata mody

Z tego powodu przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie w energotechnice, energetyce, zbrojeniach i motoryzacji. Co istotne, wciąż potrzeba jej coraz więcej, dlatego też przykłada się tak dużą wagę do jej produkcji.

Przeczytaj również: Wydobycie uranu

Naturalne zasoby miedzi szacuje się na 308 milionów ton. Najbardziej imponujące złoża tego metalu można znaleźć w Pasie Miedziowym, zlokalizowanym w Zambii, w Stanach Zjednoczonych, Środkowym i Północnym Chile, Kongo czy też w Polsce.

Przeczytaj również: Specjalne Strefy Ekonomiczne a przemysł chemiczny na przykładzie Krakowskiej SSE

Nasz kraj okazuje się też jednym z największych producentów tego surowca na całym świecie. Polskie hutnictwo miedzi zaczęło się rozwijać przede wszystkim w rejonie Dolnego Śląska, ponieważ właśnie tam można było odnaleźć złoża tego surowca.

Później dopiero został odkryty Legnicko-Głogowki Okręg Miedziowy. Warto zauważyć, że to właśnie w tamtej okolicy mieszczą się najbogatsze złoża tego metalu w całej Europie.

Niemal 60% wydobytej miedzi Polska przeznacza na eksport.

Skup złomu Mikołów
www.nagrzewnice-sklep.pl