Chociaż internetową stronę informacyjną może redagować każdy, zaufanie do prawdziwości publikowanych na nich informacji, jest na podobnym poziomie jak do innych mediów. Specyfiką portali internetowych jest to, że ich tworzeniem może się zająć właściwie każdy – zarówno profesjonalny dziennikarz jak i uczeń szkoły podstawowej.
To sprawiło, że przynajmniej początkowo wiele osób z pewnym dystansem podchodziło do wszystkich informacji znajdowanych w Internecie. Rozwój sieci sprawił jednak, że zaczęło powstawać coraz więcej stron informacyjnych, które dla coraz większej rzeszy odbiorców stały się podstawowym źródłem wiedzy o wydarzeniach na świecie.
Najnowsze badania poziomu zaufania odbiorców do Internetu jako źródła informacji wskazują, że nie odbiega on znacząco od poziomu zaufania do innych środków masowego przekazu takiego jak radio, telewizja czy prasa. Oczywiście nadal należy zachować pewną ostrożność do informacji znajdowanych w Internecie.
Warto sprawdzić, czy dana strona internetowa jest prowadzona przez duże wydawnictwo czy przez anonimowego autora. Zawsze warto też każdą znalezioną informację zweryfikować, np.
sprawdzić, czy podają ją także inne portale internetowe.